LBK blir lite mer digital!

, ,

Nu i dagarna går det ut ett mail samt ett sms till medlemmar och människor som varit medlemmar i den mytomspunna bandyklubben.
Tanken är att varje medlem ska kunna ha sitt medlemskort i en applikation (app) android och iPhone.
Namnet på ”appen” är wifiFront och via den kommer vi sedan att kunna ha kontakt med våra medlemmar på ett bättre sätt.

Vi har börjat göra lite utskick om appen och vår tanke är bland annat att man ska kunna betala sin medlemsavgift via den.
Appen kommer att fortsätta att utvecklas så att den ska passa oss så bra det bara går.
Än kanske inte allt är perfekt, men med feedback och tålamod från er samt erfarenhet känner vi att detta kan bli ett verktyg som kan stärka oss som förening, och på ett enkelt sätt komma närmare våra medlemmar.

Så här säger Thord Ericsson på Alwize om nyheten – För oss på Alwize är det jättespännande att tillsammans med LBK fortsätta utveckla konceptet Digitala kort, säger Thord Ericsson på Alwize AB. Vår målsättning är att det ska vara snabbt och smidigt för alla. Med appen wifiFront får medlemmar, kunder och klubbar ett enkelt sätt att hantera medlemskort på webben och i mobiltelefonerna.

 

Vi kommer i vanlig ordning även skicka ut info om möjligheten att bli medlem, genom den vanliga brevlådan vid er dörr.

Det kommer även att finnas klassiska medlemskort som man kan stoppa i plånboken.