KNATTECUPEN 2024!
Självklarhet kommer vi att bjuda in våra ungdomar till Knattecupen 2024, där vi vill ge våra tjejer och killar möjligheten att få avsluta säsongen genom att spela matcher på hemma på Idrottsparken i Ljusdal.
Med Knattecupen 2024 är tanken att vi ska bygga ett event som ska locka LBK:are och andra att besöka Idrottsparken där vi tillsammans hjälps åt att bygga en magisk atmosfär för våra barn när dom spelar bandy och har roligt på och vid sidan om isen.
Så boka in ett besök på Idrottsparken söndagen 10 Mars för att heja fram framtidens LBK:are.
Nu fyller vi snöhögen igen!
Läs om dom senaste KNATTECUPERNA
Hur går det till?
Spelarna anmäler sig till kansli@ljusdalbandy.se (eller i formuläret nedan) där dom uppger namn och ålder. Vi riktar oss mot tjejer och killar som är födda från 2011 till 2017. Vi vill även ge chansen till barn som ännu inte varit med och tränat med oss tidigare att delta i Knattecupen, med andra ord är alla välkomna att vara med att spela cup under dagen. Det enda som behövs är att man är betalande medlem i Ljusdals BK, det blir man enkelt via denna länk https://messagezone.net/Web/Register?customer=100002&callback=https%3A%2F%2Fljusdalbandy.se%2F
Lagen kommer att delas in efter åldersgrupper, och vi kommer att spela på olika stora planer efter bandyförbundets nya rekommendationer
Vi kommer att presentera lagen Fredag den 8 Mars och har satt sista dag att anmäla sig till Onsdag 6 Mars kl 20:00. Men vi ser gärna att dom som vill vara med att spela anmäler sig så snart som möjligt.
Klicka på länken nedanför för att köpa din digitala 50/50 lott och stötta KNATTECUPEN
Köp din digitala 50/50 lott här!
SPELPROGRAM
PLAN L
(3 mot 3, ingen målvakt, matchtid 2x15min)
10:00 Vetlanda – Sirius
10:40 Örebro – Vetlanda
11:20 Sirius – Örebro
Isvård
13:00 Vetlanda – Sirius
13:40 Vetlanda – Örebro
14:20 Örebro – Sirius
PLAN B
(4 mot 4 ink målvakt, matchtid 2x15min)
10:00 Västerstrand-Broberg
10:40 Bollnäs-Hammarby
11:20 Västerstrand-Bollnäs
Isvård
13:00 Hammarby-Broberg
13:40 Hammarby-Västerstrand
14:20 Broberg-Bollnäs
PLAN K
(7 mot 7 ink målvakt, matchtid 2x15min)
10:00 Västerås-Edsbyn
10:40 Villa/Lidköping-Västerås
11:20 Villa/Lidköping-Edsbyn
Isvård
13:00 Västerås-Edsbyn
13:40 Villa/Lidköping-Västerås
14:20 Edsbyn-Villa/Lidköping
LAGUPPSTÄLLNINGAR
GRUPP L
VETLANDA
Ian Jönsson
Elton Berggren
Alve Jönsson
Nick Håkansson
Elsa Robertsson
SIRIUS
Frank Moritz
Vide Cavalin
Rasmus Danneteg
Sam Bergius
ÖREBRO
Milo Källman
Sixten Eriksson
Joar Johansson
Liam Skoglund
GRUPP B
VÄSTERSTRAND
Sigrid Pickles
Alice Hydling
Majken Embretsen
Lily Persson
Astrid Sundin
Ellen Berg
Melody Skoglund
BROBERG
Melwin Dannberg
William Thimrén
Matteus Thimrén
Charlie Eriksson
Knut Robertsson
BOLLNÄS
Malte Lindqvist
Ernst Järbing
Ingvar van Wagenen
Jamie Shelton
Adam Kalmansohn
Hugo Nilsson
HAMMARBY
Calle Isberg
Elias Edlund
Elliot Häggström
Leopold Sundberg
Charlie Berggren
GRUPP K
VÄSTERÅS
Milo Johansson
Zigge Jonsson
Olle Skoglund
Alvar Eriksson
Ville Berg
Amadeus Hedblom
Algot Erisson
Charlie Blomqvist
Elsa Sundin
Liljah Johansson
Freja Johansson
EDSBYN
Knut Sandkvist
Oscar Larsson
Olle Mickelsson
Douglas Embretsén
Kalle Nystedt
Olle Eriksson
Sune Pajala
Leon Skoglund
Emmi Eriksson Ek
Nova Nylander Wälitalo
VILLA/LIDKÖPING
Thure Bagge Fagerback
Alton Hydling
Olle Sverin Svensson
Sixten Pajala
Olle Hasselberg
Melker Isberg
Fred Eriksson
Lovis Lindqvist
Tuva Nilsson
Moa Jonsson